Naujiena

Psichologė Ugnė Juodytė: kaip suvaldyti stresą ir pamėgti pirmadieniusPsichologė Ugnė Juodytė: kaip suvaldyti stresą ir pamėgti pirmadienius
10 / 06

Dažną rytą net nepasiekę darbo jau jaučiame stresą dėl vėlavimo, kamščių, išpiltos kavos, pamirštų daiktų ir įvairiausių kitų dalykų. Sekmadieniais jau pradedame laukti penktadienio, o kiekvieną rytą – darbo pabaigos. Jaučiatės panašiai? Verslo psichologijos magistrė, projekto „Galimybių akademija“ bendraįkūrėja Ugnė Juodytė pataria, kaip elgtis, jei stresas darbe neduoda ramybės, o visi aplink ima erzinti.


Kokie ritualai ryte turėtų padėti žmonėms teigiamai nusiteikti dienai?

Visų pirma labai rekomenduoju ateinančios dienos darbus ir veiklas susirašyti iš vakaro, kad jos „nekabėtų“ galvoje. Dar labai pagelbėtų, jei darbus išsiskirstytumėte pagal svarbumą prioriteto tvarka. Taip ryte atsikėlus bus labai aišku, kokia diena laukia, kokias veiklas svarbu padaryti ir nebeliks didelio neapibrėžtumo, kuris ir kelia stresą, nerimą.

Taip pat dieną galima pradėti nuo padėkos sau. Tai gali būti net smulkūs dalykai, pavyzdžiui, atsikėlimas laiku, prisiminimas, kad prieš pusryčius reikia išgerti stiklinę vandens ir pan.


Dar svarbu stebėti savo mintis. Jei jos labai pesimistiškos – pasakyti sau „stop“ ir keisti jas. Klausti savęs, kuo ši diena bus puiki? Ką aš galiu padaryti, kad tokia ji būtų? Juk kokią užklausą savo protui duosime – to jis ir ieškos.


Dar vienas būdas – stebėti, kokią prasmę suteikiame nutikusiems įvykiams. Pavyzdžiui, jei vėluojate, kas tada vyksta su jūsų mintimis ir veiksmais. Jei pradedate kurti scenarijų, jog visas, tai jau pasaulio pabaiga – vadovas greičiausiai atleis iš darbo – žinoma, kad nerimą dar labiau užsikeliate. Jei pradedate labai skubėti – tikėtina, kad padarote dar daugiau veiksmų, kurie nepadeda – pamirštate, ar išjungėte lygintuvą, paliekate telefoną namuose ir pan. Bet jei leistumėte sau akimirkai sustoti ir sąmoningai suvokti, kas vyksta čia ir dabar – tikėtina, jog situacijos chaotiškumą suvaldytumėte ir diena prasidėtų daug pozityviau.

Kiek procentų žmonių darbe patiria stresą? Kokie mums sako atlikti tyrimai?


Stipresnį ar silpnesnį stresą patiria 100 proc. žmonių. Bet į tai nereikėtų žiūrėti vien tik kaip į didelį blogį. Kenkia nuolatinis, stiprus patiriamas stresas, kada mūsų organizmas yra nuolatinėje mobilizacijos būsenoje. Dėl jo stipriai krenta darbingumas, kenčia sveikata. O lengvas, trumpalaikis stresas yra geras procesas, nes jis stimuliuoja, skatina mus veikti.


Manoma, kad Europos sąjungai streso problema kainuoja apie 20 milijardų eurų per metus – tai rodo, kad daugelis žmonių patiria ne momentinę įtampą, o ilgalaikį stresą. Tad tikrai svarbu kalbėti ir skatinti žmones mokytis, kaip jį įveikti arba kurtis sąlygas, kad jo būtų patiriama mažiau.


Vis daugiau žmonių su nekantrumu laukia penktadienio ir sielojasi prieš pirmadienį. Ką tai rodo?


Tai, kad žmonės savo darbe jaučiasi nelaimingi. Priežastys yra įvairios: netenkina darbo sąlygos, kolegos, vadovas, atlygis, atmosfera arba žmogus dirba tai, kas yra ne pagal jo talentus ar stiprybes. Taip pat tikėtina, kad žmogus tiesiog nėra sau atsakęs į klausimą, ko jis iš darbo tikisi. Dažnai žinome, ko nenorime, bet ko norime – ne. Tokiu atveju ir toje pačioje darbo vietoje susikurti palankių sąlygų negalime.


Vakarai ir savaitgaliai yra vienintelis laikas, kuomet galime nuvyti mintis šalin nuo darbo ir atsiduoti malonumams. Kuo reikėtų užsiimti norint atpalaiduoti ir kūną, ir sielą? Kokios praktikos padėtų pamiršti visas negatyvias mintis, nesutarimus ir kivirčus darbe?


Visų pirma linkiu, kad ir darbinė veikla būtų malonumas. Bet jei taip nėra, rekomenduoju laisvalaikiu daryti tai, kas nebūdinga darbo periodui. Jei darbas sėdimas – laisvu laiku judėti, jei kupinas bendravimo – šiek tiek skirti laiko pabuvimui su savimi ir pan.


Straipsnis publikuotas: https://www.zmones.lt/naujiena/psichologe-ugne-juodyte-kaip-suvaldyti-stresa-ir-pamegti-pirmadienius.4a5f18da-be6f-11e8-86a7-aa000054c883#.W6ibSycaHNQ.facebook